Mūsu modernajā dzīvesveidā mēs ļoti biežam pavadām N stundas sēžot – pie datora, skatoties televizoru mājās, vai braucot automašīnā. Bet vai jūs zinājāt, ka cilvēka organisms nav paredzēts ilgstošai sēdēšanai un šis process var būt kopumā tikpat kaitīgs veselībai kā aktīva smēķēšana? Pētījumos ir parādīts, ka ilgstoša sēdēšana ir tieši saistīta ar daudzām veselības problēmām, piemēram – sirds slimībām, aptaukošanos, diabētu un pat atsevišķu veidu vēža riskiem. Sēdēšana ilgstoši samazina asins plūsmu, kas var veicināt arī trombu veidošanos un sirds slimību rašanos.
Mazkustīgs dzīvesveids
Skaidrs, ka mūsu modernais dzīvesveids, kas visbiežāk ir saistīts ar biroja darbu vai digitālo tehnoloģiju izmantošanu, veicina šo ilgstošo sēdēšanu. Tas rada paradoksālu situāciju, kurā mēs esam “pārmērīgi aktīvi” digitālajā pasaulē, bet fiziski absolūti mazkustīgi. Pēc mamuta mežā arī mums vairs īsti nav jāskrien un Barbora/Rimi, Bolt/Wolt arī nu jau visu mums pieved.
Ko darīt?
Lai izvairītos no sēdēšanas negatīvās ietekmes, ir svarīgi būt aktīvam un kustīties pēc iespējas vairāk. Ieteicams ik pēc stundas piecelties, pastaigāties vai veikt kādus vienkāršus vingrinājumus, lai atjaunotu asinsriti un aktivizētu muskuļus. Tāpat ir svarīgi mainīt savus paradumus un veidot aktīvu vai vismaz aktīvāku dzīvesveidu, iekļaujot tajā regulārus treniņus un fiziskas aktivitātes. Ja iespējams, aprīko savu darba vietu ar galdu, pie kura iespējams arī strādāt kājās stāvot – arī tas palīdzēs!
Secinājumi
Sēdēšana ir kļuvusi par mūsu laikmeta veselības problēmu, bet ar mazu uzmanību un pat ar nelielām izmaiņām ikdienas paradumos mēs varam samazināt tās negatīvo ietekmi, piemēram, izveidojiet ieradumu pēc katras “Zoom” sanāksmes regulāri piecelties, atiet no datora un veikt īsu pastaigu kaut pēc ūdens glāzes.
Atnāc uz bezmaksas konsultāciju
Ja esi izlēmis uzsākt aktīvāku dzīvesveidu un nezini ar ko sākt, atrodi sev ērtāko laiku un piesakies uz savu bezmaksas konsultāciju pie mūsu zinošajiem treneriem, lai jau šodien sāktu mainīt savu ikdienu.